Имало едно време.........
Всички приказки започват така.
Нашата приказка е истинска и затова започва така:
Има едно училище! С името на космонавта Комаров!
Едно достойно българско училище, което вече 59 години
обучава и възпитава своите момичета и момчета,
изграждайки у тях съзнанието на достойни български граждани.
ТЕХНИКУМЪТ
Годината е 1963 година!
29 март
С решение на Министерството на народната просвета и със заповед № 1-11а в гр. Силистра се открива техникум по механотехника с директор инж. Георги Маринов Георгиев.
На 15.09.1963 г. започва първата учебна година с екип от 12 учители, майстори, служители и 140 ученици.
още история
По това време е разформировано ВНВИСУ „Г. Дамянов” и цялата дейност на техникума по механотехника се насочва към прехвърляне на част от военното имущество за нуждите на новото училище. Получени са 3000 тома техническа, обществено-философска и художествена литература, разрези на двигатели марка „Дайц” и „Форд”, плакати, схеми и други нагледни средства.
До 14.ІХ.1963 г. седалището на техникума остава във Втора гимназия. През октомври е издадена заповед за преместване на техникума в сградата на бившия дом на Народната армията, а месец по-късно за учебни работилници са определени два учебни корпуса от лабораториите на ВНВУ „Г. Дамянов” . На ръце ученици и учители пренасят повечето от учебната техника. Монтирани са получените от МНП и от предприятията на град Силистра първи тежки машини-стругове, бормашини и фрезмашини. За кратък срок е извършен ремонт на помещенията и отново цялото имущество на техникума се премества - този път в сградите в района на бившето военно училище. Старата казармена постройка е превърната в общежитие за 70 ученика.
С ентусиазма на създатели
1964/65 г.
Приети са 4 паралелки ученици по специалностите: ”Електрообзавеждане на промишлени предприятия”, „Технология на машиностроенето - студена обработка”, „Двигатели с вътрешно горене”, „Технология на машиностроенето – топла обработка”.
До края на август 1964 г. преустройството е напълно завършено. Създадени са леярна с вагрянка, ковашко отделение с 12 работни места и механичен пружинен чук, стругарско отделение с 12 струга и други металообработващи машини.
Малко училища в страната могат да се похвалят с такова бързо преустройство за производство на собствена продукция.
Благодарност към всички ученици, които влагат хиляди часове доброволен труд, превърнали се от деца в строителни работници, монтажници, техници. Производствената дейност е насочена към усвояването на стругове-тип „Стомана” и „Дунав”.
16.03.1969 г.
През 1969 г. училището приема за свой патрон името на руския герой, летецът космонавт Владимир Михайлович Комаров. А през май следващата година е завършена и приета от държавната комисия новата сграда на техникума. Осъществена е една отколешна мечта, с която са живели, работили и учили вече десетки учители и над 4000 ученици.
Нашият патрон
Космонавт
Откривател
Мечтател
Астронавт и изпитател.
Руснак - два пъти космически герой
Оптимист
Владимир Михайлович
Със задъхания темп на времето....
1968/69 г.
Направена е първата копка на централния корпус на техникума. За директор е назначен Здравко Константинов.
За славните времена на всеотдайност и неуморен труд разказва Никола Пенев - ръководител на школата по радиоелектроника и автоматика: „Бе пролетта на 1969 г. и нашият колектив реши да използва пролетната ваканция най-рационално, тъй като разработките за прегледа на Техническото и научно творчество на младежта /ТНТМ/ бяха на етап монтаж и пробни изпитания и трябваше да се отстранят евентуалните недостатъци. Получи се така, че докато учениците не пуснаха апаратите или устройствата, не искаха да си отиват в къщи. Бащите им носеха храна в работилниците и изразяваха възхищението от трудолюбието на своите деца. На умората никой не обръщаше внимание. Затова пък на празника на Славянската писменост нашият колектив дефилира заедно със собственоръчно изработения робот с дистанционно управление, който пред трибуната вдигна ръка за поздрав, със свежа роза в нея.......”
„Дойде и дългоочакваната изложба на ТНТМ през същата година. Представихме се с действащ макет на електрически влак с електронно управление, усъвършенствувана обучаващо-изпитваща машина „М68”, автоматично кодираща се обучаващо-изпитваща машина „М69”, робот с програмно управление, електронни системи за онагледяване на учебния процес по електрически машини, демонстрационни табла и др.
За своите постижения колективът ни завоюва І-во място в окръга и получи правото да участва във ІІ-рия Национален преглед на ТНТМ. Така поставихме началото на нашата златна щафета.......”
Благословени златни години!
1970 г.
Новата сграда на техникума е завършена. С въвеждането и в експлоатация се разгръща творческият потенциал в техникума. Въведена е кабинетна система на обучение, която улеснява и учители, и ученици за провеждането на пълноценен учебен процес.
За овладяването на професии с широк политехнически профил благоприятства „комсомолският завод”. Общественополезният труд е една от формите, гарантираща пълноценна реализация и готовност за труд.
Значими са постиженията в прегледа за Техническото и научно творчество на младежта. В кръжоци са обхванати над 50 % от учениците в техникума. Най-голямото удовлетворение за вложения труд от кръжочниците и техните ръководители са шестте златни значки и двата вимпела за високи постижения на националните прегледи на ТНТМ.
Традиция в културната история на техникума е фестивалът, който се провежда ежегодно през месец февруари. По случай 18-годишнината от създаването на техникума този празник минава под наслов „България-земя на герои”. Звучи музиката на Й. Кукузел, нашепват своята история българските хроники и летописи. Интересен и радостен е фактът, че главният художествен ръководител, режисьор и сценограф на фестивала е ученикът Иван Димитров от ІV-ти курс. Възпитателната работа на училището е изразена в стиховете - призив на ученика Красимир Христов от ІІІ в курс:
„Да се издигнеш в небосвода,
високо в облаците бели
и да примамваш ти народа
за подвизи чутовно смели.”
В истински полет е и спортната слава на техникума. Известни на цялата страна са постиженията на майстора на спорта Петър Христов - световен шампион по вдигане на тежести за юноши през 1980 г.
1977-1987 г.
Десетилетие, в което водещ е лозунгът „Интензификацията на учебния процес: електронизация и автоматизация на обучението и управлението в училищата.”
В свое интервю директорът инж. Петър Христов споделя: „Цялата ни бъдеща дейност ще е подчинена на основната задача да интензифицираме и стабилизираме учебния процес чрез неговата автоматизация с мини и макро електронно-изчислителни машини.
С автоматизацията на обучението си поставяме няколко основни цели: да изведем опит, който да се разпространи и използва от всички училища; да научим нашите възпитаници да работят, поддържат и внедряват електронно-изчислителната техника във всички сфери на материалното производство; да се автоматизира управлението на образованието в окръга. Първите успехи са налице. Изграден е изчислителен център с 6 микропроцесорни системи, предстои монтажът на електронно-изчислителна машина „СМ 4”.
В техникума работят учители-професионалисти, под чието ръководство ежегодно учениците произвеждат промишлена продукция за 350 000 лв.: хиляди осветителни тела, стотици бормашини, електронно-измервателни уреди и др.
С учениците от ІХ и Х клас на ЕСПУ, които придобиват трудово-политехническа подготовка в техникума се произвеждат платки в размер на 200 000 лв., а също и детайли за завод „Кап. Мамарчев”. Ново направление е научно-приложната работа. На базата на сключен договор с ВМИ-Варна създадохме колективи за разработка и внедряване на уреди за автоматизация на производството и контролиране на технологични процеси. В процес на усвояване са няколко електронни изделия за нуждите на корабостроенето, с което ще се спре вноса от чужбина.”
В резултат на високата професионална квалификация на педагозите, както и на всеотдайността и упоритостта на учениците ТМТ „В. Комаров” става носител на званието „Образцов колектив” 3 пъти поред. Определена заслуга за това има умелото ръководство на четирима директори - Георги Георгиев, Здравко Константинов, Гани Керчев и Петър Христов.
Нашият училищен музей
1981 г.
В чест на 1300 години от създаването на българската държава в техникума по механотехника е изградена музейна сбирка. Училището е наградено с юбилеен медал „1300 години България.”
Думи на основателката на сбирката инж. Донка Георгиева: „С учениците от първия кръжок „История на техниката” 1978/80 г., главен отговорник, на който бе Емил Илиев от ІVб курс, съставихме план за работа и започнахме дейността по издирването на всички учители, преминали през техникума за 20 год. Какво бе моето учудване, когато се установи, че техният брой е над 200. Бивши учители на ТМТ „Вл. Комаров” открихме в Монголия, Тунис, Ленинград днес (Санкт-Петербург), няколко от тях бяха вече кандидати на науките...... Дори една от своите летни почивки аз прекарах в обиколка от град на град, за да открия петимата от най-старите преподаватели.”
Сега музейната сбирка разполага с две зали, изпълнени със снимки, награди, купи, медали, свидетелстващи за постиженията на училището в областта на науката, техниката и спорта. Там са съхранени и макети на металообработващи машини, изработени от ученици и учители, електронното атракционно влакче, първият „училищен” автомобил и др. предмети.
Музейната сбирка е гордост не само за училището, но и за града. Особено висока оценка бе дадена от тогавашния министър на народната просвета проф. Александър Фол и колегиума на Министерството при посещението в техникума през 1982 г.
1982 г.
Открит е бюст-паметник на патрона „Вл. Комаров” и е учреден приз „Вл. Комаров”
1984 г.
Създадена и обзаведена е микропроцесорна лаборатория и вътрешноучилищна телевизионна мрежа.
1986 г.
Техникумът е награден със Златен орден на труда.
1987 г.
От 01.01.1987 г. директор на училището е Витош Попов.
25 години - В строя на първите
В навечерието на 25-годишния юбилей на ТМТ „Вл. Комаров” колективът отчита своите постижения под наслов - „В строя на първите”, защото:
Училището разполага с кабинети, лаборатории, учебни работилници. Те са включени във вътрешноучилищна телевизионна система, чрез която могат да се излъчат учебни филми по всяко време на урока.
Към техникума е изграден учебно-професионален комплекс, в който завършилите десети клас на ЕСПУ /гимназиите/ могат да кандидатстват за обучение в специалностите: Монтьор на електронно-изчислителна техника или Монтьор на ел. машини, уреди и устройства.
В техникума са създадени добри условия за извънкласна кръжочна дейност. В изградените над 28 кръжочни форми по техническо и научно творчество, художествено естетически форми, спорт и туризъм, разширяват своя кръгозор стотици момчета и момичета.
Забележителни са успехите на клуба за ТНТМ. Доказателство са завоюваните вече 11 Златни значки и 1 бронзова, както и придобилите право да продължат образованието си във ВУЗ без приемен изпит 67 ученика.
Дългият път през годините
15.02.89 - 15.09.92 г.
Завършени са 4-те етажа на третия корпус на училището. Материално-техническата база се обогатява с 12 учебни кабинети и лаборатории, актова и лекционна зала, училищна кафе сладкарница, планетариум и астрономическа обсерватория.
1993/94 г.
Първи прием на ученици след завършен 7-ми клас по специалността „Промишлена електроника с интензивно изучаване на английски език”.
30 години ТМТ „Вл. Комаров”
30 години - само миг от вечността, но за едно училище – достатъчно време, за да се утвърди и превърне в средище за професионално и нравствено възпитание на онези млади хора, които завинаги обричат себе си на любовта към техниката.
С името на ТМТ „Вл. Комаров” се свързва подготовката на кадри за слаботоковата, силнотоковата и хранително - вкусовата промишленост, както и за машиностроенето.
Динамичните промени в живота налагат своя отпечатък и в класните стаи. На младите хора са необходими не само технически знания и умения, но и правилен поглед както по отношение на икономиката, така и по отношение на управленската дейност. Затова освен средно образование и професия, учениците, които желаят, могат да се включат в организираното по учебен план от МОНК икономическо и управленско обучение. Завършвайки техникума, те получават професионална квалификация „мениджър”, която ще им позволи да се включат в частния бизнес.
Добра дума и за учителя, за онзи, който с всеотдайния си труд води към тайните и върховете на знанието своите възпитаници. И вечната неудовлетвореност от постигнатото, както и амбиция за съзвучие в живота: „Това, което вчера беше постижение, днес е застой, а утре - изоставане!”
1994/95 г.
Открита е специалността „Автомобили и кари”
1997/98 г.
Участие на техникума в изпълнение на проекта ФУСО по линия на ФАР. Защитен и реализиран училищен проект на тема „Ефективно използване на училищната TV система, изцяло финансиран от инициативния фонд към проект ФУСО със сумата 10 млн. лв., с което е осигурено ново оборудване на училищната TV система.
Летописите говорят
28.03.1998 г.
На тази дата тържествено беше отпразнувана 35-годишнината от създаването на техникума. По този повод в салона на драматичния театър „Сава Доброплодни” се проведе вълнуващо тържество, на което присъстваха настоящи и бивши учители и ученици, родители, потребители на кадри, гости и приятели на техникума. Приветствено слово произнесе директора Витош Попов. От името на Училищното настоятелство приветствие поднесе инж. Емил Гойчев - председател на настоятелството. Ивайло Терзийски - възпитаник на техникума изпълни свое стихотворение, посветено на училището. Поздравление поднесе и депутатът Любомир Божков, възпитаник на техникума.
Поздравителни адреси поднесоха „Оргтехника” АД, Общинския съвет, професионалните учебни заведения, фондация „Отворено общество” и „Екохоризонти”.
09.09.1998 г.
Фирмата, определена да достави оборудването за училищната TV система, изпълни задължението си по договора и предаде на техникума 10 цветни телевизора „Panasonic”, видео камера „Panasonic”, 3 видеомагнетофона, 3 радиотелефона и сателитна антена.
15.09.1990 г.
С пожелания за успехи, с духовно извисяване и надежди е открита учебната 1999/2000 г. с изпълнен план - прием.
Нов момент в съдържанието и организацията на учебно-възпитателния процес е внедряването на нов учебен план, съгласно който учениците от VІІІ - ми клас ще се обучават в продължение на 6 години, а тези от ІХ - ти клас - 5 години.
С новия учебен план се въвеждат и нови учебни предмети като:
Екип: инж. Атанаска Билчева - координатор
инж. Илиана Жекова - ръководител на проекта
инж. Величка Белева - информационно обезпечаване
инж. Димитрина Тихова - материално техническо обслужване
01.11.2007 г.
Съюзът на работодателите в системата на народната просвета в България номинира за Директор на годината г-н Валентин Александров Петров, директор на ПГМТ „Вл. Комаров” за учебната 2006/07 г. за принос в развитието на образователната система.
Още един литературен конкурс набира скорост , за да стане традиционен в историята на училището - „Знанието /не/ е сила”.
29.06.2007 г.
На 29.06.2007 г. бе проведено тържество за приключване на учебната 2006/07 г. На дипломиралите се 93 випускника бяха връчени дипломите за завършено средно образование и свидетелствата за ІІ-ра професионално-квалификационна степен. Първият европейски випуск положи тържествена клетва:
Заклевам се -
Твърдо да вървя по стъпките на Солунските първоучители и да бъда верен на думите на Константин - Кирил Философ „Аз малко ги учих, а те много научиха”
Заклевам се -
Да обичам Родината си и като стана висш държавник да направя така, че другите след мен да обичат и държавата си.
Заклевам се -
когато срещна Учителя си на улицата - да му сваля шапка.
Заклех се!